Noord-Koreaanse kernproef: tijd voor een kernstopverdrag

 

Op 25 mei jl. hield Noord-Korea een ondergronds kernproef. Dergelijke testen zijn in onze ogen onaanvaardbaar en vormen een streep door de vooruitgang die de laatste jaren geboekt is op het gebied van kernontwapening en non-proliferatie.

 

Noord-Korea loopt met deze test ernstig uit de pas maar toont tevens de urgentie aan gehoor te geven aan de oproep van president Obama om nucleair te ontwapenen.

 

De eerste daadkrachtige stap op de weg naar kernontwapening is de ratificatie van het kernstopverdrag, de Comprehensive Test Ban Treaty (CTBT), door de Verenigde Staten en China.

 

In april verklaarde president Obama nog dat kernwapens "the most dangerous legacy of the Cold War" zijn en hij "immediately and aggressively" zal streven naar de ratificatie van het kernstopverdrag dat tot een wereldwijd verbod op het nemen van kernproeven zal leiden.

Het kernstopverdrag kan echter pas effectief in werking treden als het ook door de VS en China daadwerkelijk is geratificeerd.

 

Tenzij er serieuze vooruitgang wordt geboekt richting het afschaffen van kernwapens kunnen wij meer kernproeven en proliferatie van kernwapens verwachten.

 

Onze Nederlandse regering zou daarom niet alleen de Noord-Koreaanse proef moeten veroordelen, maar tevens alles in het werk stellen om onze bondgenoten te bewegen het kernstopverdrag in werking te doen treden.